FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

6 Şubat Kadın Sünnetiyle Mücadele Günü:

6 Şubat Kadın Sünnetiyle Mücadele Günü:

Semra Çelik

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya çapında 200 milyondan fazla kız çocuğu ve kadının sünnet edildiğini, her yıl 3 milyona yakın kadın ve kız çocuğunun sünnet edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

2003 yılından bu yana 6 Şubat, kadın sünnetiyle mücadele günü ilan edilerek, bu insan hakları ihlaline dikkat çekiliyor. Kadın sünneti tıbbi gerekçeler ve zorunluluklar olmaksızın, vajinanın bir kısmının ya da tümünün alınmasıdır.

 Sünnet sonrası çekilen ağrı, kanama dışında ömür boyu psikolojik ve fiziki rahatsızlıklara yol açan sünnetin amacı kadının cinsellik sırasında zevk almasını engellemek, onu aşağılamak, erkeğin ise aşırı zevk almasını sağlamak olarak niteleniyor.

Kadın sünneti sadece Afrika ve Ortadoğu’da yaygın değil, Avrupa ülkelerinde de ağırlıklı olarak bu bölgelerden gelen kadın ve kız çocuklarının sünnet edilmesine göz yumuluyor. Terre des Femmes’in verilerine göre Almanya’da bu kadın düşmanı, insanlıkdışı uygulamayla yaşayan en az 70 bin kadın var.

Kadin haberleri paylasim agi

https://www.facebook.com/groups/161235250662089/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=4777249052393996

Picture of Semra Çelik

Semra Çelik

Tüm Yazıları