FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

AYŞE LEBRİZ BERKEM Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü aldı.

AYŞE LEBRİZ BERKEM Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü aldı.

Femtrak yazarlarımızdan AYŞE LEBRİZ BERKEM

  1. SADRİ ALIŞIK TİYATRO ve SİNEMA OYUNCULUK ÖDÜLLERİNDEN

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü aldı.

AYŞE LEBRİZ BERKEM’İN

  1. SADRİ ALIŞIK TİYATRO ve SİNEMA OYUNCULUK ÖDÜL TÖRENİ

KONUŞMASI

Tiyatro ve sinema dallarında Türkiye’nin en uzun soluklu ve sadece ‘oyuncu’ ödülleri veren tek organizasyonu olan “Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri” bu yıl 25. Yılındaydı.

Nice projeler arasından birbirinden değerli jüri üyeleri önce adayları belirliyor, ardından da adayların arasından seçim yapıyor.

39 yıllık meslek hayatımda bir kaç kez farklı ödül törenlerinden farklı oyunlarımla aday gösterilmiştim, o heyecanı biliyorum. Kısmet bu seneymiş. Bende bıraktığı iz eşsiz. Ancak aldığım ödülde bütün ekip arkadaşlarımın parmak izi, kalp izi, fikir izi var. Her birine teşekkür ederim sayelerinde yaşadığım his muazzam.

Sadri Alışık Ödülleri ustalarımızı hatırlamaya aracılık ediyor. İşte törenin bu kısmı muazzamdı. Bir tarih vardı. Bizim tarihimiz… O kadar saygın ve değerliler ki bizim yolumuza ışık tutuyorlar hâlâ…

Hocam Serpil Tamur, konservatuvara girdiğim yıl hocamdı. Hayranlık ne kelime! O duruşu, karizması ile mütevazılığı harmanladığı o duruşu taa o yıllardan bende hayranlık uyandırmıştı. Meslek hayatının 61 yılında Serpil Hocam. Uzun yıllar bizleri aydınlatmasını diliyorum. Hocaların Hocası demem boşuna değil.

MSGSÜ Konservatuvarı bir ekol olmuşsa bu bütün hocalarımızın duruşunun sayesinde olmuştur. (Zeliha Hocayı izleyerek girdim okula bendeki yeri tartışılmaz, apayrıdır)

Zeliha Berksoy başta olmak üzere Yıldız Kenter, Müşfik Kenter, Raik Alnıaçık, Deniz Gökçer, Sadrettin Kılıç, Alev Sezer, Oğuz Aral… Vefa borcum var hepine.

Bir kişiye daha teşekkür edeceğim. Hatalarının üstüne giden, başarısızlıklarının üstesinden gelme gayretini gösteren, yeri geldiğinde rezil olmayı göze alan, düştüğünde kalkıp oyuna devam eden (oldu bu), daha ne öğrenebilirim diye oturup çalışan, ilk başladığı yılarda ‘beceremiyorum’ deyip bol bol ağlayan, oyunculuk sanatının inceliklerini anlamak kavramak için yıllarını kendi kabuğuna çekilerek yaşayan birine: Kendime teşekkür edeceğim. İyi ki umutsuzluğa kapıldığım anlara yüz vermemişim. İyi ki çok çalışmışım. İyi ki bir dava bir duruş için direnmişim. Hatalarıma Başarısızlıklarıma Acılarıma Alın terime teşekkür ederim. Onlar olmasaydı 39 yıl geçmezdi.

Ayşe Lebriz Berkem, bu ülkenin ve dünyanın yüz akı kadınlarından. Onu tanımaktan, birlikte yazmak ve çalışmaktan, onu sevmekten ve onun bizi sevmesinden gurur duyuyoruz.

Nicelerine Sevgili Ayşe, nicelerine…

FEMTRAK EKİBİ