FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

BERİN’E

BERİN’E

Berin ben seni bu çiziminle tanıdım, gerçekten cadı olabileceğine ilişkin fikir ilk defa o zaman uyandı bende. 

Yüz yüze gelip iki lafı bir araya getiremiyoruz belki ama sen kendini hem çizimlerinle hem kelimelerinle öyle güzel ve içten anlatıyorsun ki…

Çok uzun süredir oradan oraya durmaksızın bir devinim halindesin, haliyle süpürgen biraz eskimiş duyduğuma göre. Arıza yapmış, tamirdeymiş. Diğer cadılar onarıyormuş, arkasına pervane takacaklarmış. Eeee yeni nesil cadılar biraz konforuna düşkün, teknoloji gelişiyor, red etmek olmaz. Üstelik süpürge bir araç, önemli olan onunla nereye gittiğin ve bilgeliğin ile nerelere sihirli dokunuşlar bıraktığın. 

Miyazaki’nin ‘’Kiki ve Jiji’’ adlı animasyonunda Kiki isimli küçük cadının ve kara kedisi Jiji’nin çocukluktan ergenliğe geçişinde yaşadığı maceralar konu alınır. Büyüme sancısı, hele de bıdık bir cadıysan daha naif anlatılır mıydı bilemiyorum.

‘’Genç Cadı Sabrina’’ dizisinde ise 16 yaşında cadı olduğunu öğrenen Sabrina’nın siyah kedisi (koruyucusu) Salem ile birlikte kötülüğe ve erkek egemen dünyaya başkaldırısı; hem ailenin bir parçası hem de yeni öğrendiği  ve dengelemeye çalıştığı iyi – kötü güçlerini kullanarak kendi gibi  olma çabası anlatılır. 

‘’Tatlı Cadı’’ durum komedisinde ise saf ve iyi huylu bir cadı olan Samantha doğaüstü güçlerine başvurmayarak ölümlü olan kocası ile “normal” bir yaşam ve evlilik sürmeye kararlıdır. Ama anne tarafından cadılık ruhuna işlemiştir, ne kadar red etse de rahat duramaz. Öyle cadılıklar yapar ki çevresindekiler sezer ama kanıtlayamaz. Bir burun kıvırması ile zamanı durdurur. Ve sahnede yine  mutlaka bir kedi vardır. Yıl 1970’dir, dizinin bağnaz bir  bağımlılığı, öteki ile süren ve mükemmel olmayan ilişkileri, aşırı tüketimi, hoşgörüyü, kadın özgürlüğünü ve toplum sorunlarını ilk etapta görünmeyen konunun merkezine yerleştirir.

Ben hepsinde  seni de görüyorum. 

Gelelim yaşlı cadılara. Orta yaşından sonra iyi olanını şimdiye kadar görmedim. Ya zehirli elma verir, ya da kuleye, şekerleme eve hapseder. Sinsi, kıskanç ve kötüdür; tuzak kurar. Niyeyse prenses düşmanıdır, Periler ile savaşır. Hatta şeytanlığa terfi ettirilmiştir ve bir de üzerine Prada giydirilmiştir.

Anlayacağın arzu ettiğimiz ‘filmin devamı’ nı izleyememekten pek müzdaribiz. Cadı dostların süpürgenin üzerine rahat edesin, belin bükülmesin diye bir koltuk koyacaklarmış. Arkasına da ‘Yönetmen Koltuğu’ yazacaklarmış.

Hadi kal sağlıcakla, kaldığın yerden devam. Belki  siyah bir kedi alırsın, adını ‘Femtrak’ koyarsın. Biz buradayız, bekliyoruz…

Picture of Ilgın Erarslan Yanmaz

Ilgın Erarslan Yanmaz

Tüm Yazıları