FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Bir umuttu yaşatan insanı…

Bir umuttu yaşatan insanı…

Bir umuttu yaşatan insanı…

Adımdan mıdır nedir bahar geldi mi benim yüzüm bir başka güler, renk gelir yüzüme ve sesim bir başka güzel tınlar. 

Ve elbette baharın gelmesiyle birlikte, doğanın yeniden canlanması, çiçeklerin açması, kuşların cıvıltısı, güneşli günlerin artması bana yaşama sevinciyle yeni bir umut sunar. Doğanın sunduğu güzelliklerin tadını doya doya çıkarmaya adarım kendimi. 

Yenilenme, tazelenme ve yeni hedefler belirleme dönemidir benim için bahar. İnsanlara radyo yayınlarıyla, seslendirmelerle yani hep sesimle ulaştığım için aslında yazdıklarım çok bilinmez benim. Oysa çocukluktan beri oraya buraya yaptığım karalamalarım vardır. Derler toplar, hep bir şeyler yazarım ama mutlaka altında bir çiçek böcek çizimiyle biter yazılarım. 

Asla, hiçbir formda olmaya da zorlamamam kendimi. Zaten bir kalıba girmeye zorlanmak, hiç bana göre değildir. O yüzden rahat rahat konuşur gibi yazıyorum sizlere de. Dedim ya adım Çağla, güneşle birlikte coşarım ben. Hayatımın farklı yönlerini keşfetmek için adımlar atmaya başlarım. Pozitif duygularla yüklenir, kendimi daha bir mutlu hissederim.

Jaluzinin ardından bakar gibi, çiçekli, umutlu, keyifli olmasını önceki yıllardan daha çok beklediğimiz bahar da saklanıyordu bu zamana kadar. Yaşadığımız onca acının üstünden üzerimizdeki bu ağır, kasvetli havayı dağıtmaya çalışma telaşı var ya hepimizde, bu yüzden olacak ki; önceki yıllardan daha çok bekledim sanırım ben bu baharı. Daha çok istedim silkinip kanatlarımla uçmayı…

Hayatın ne kadar boş olduğunu yüzümüze ısrarla vuran bir dünyada yaşadığımız için, içimizdeki kelebekler tam uçacak uçamıyor. Tam çiçekleneceğiz bir olayın etkisi geçmeden, bir başka olayla sınanıyoruz. Duygularımız tahriş oldu artık. Sürekli şunu söylüyoruz “bunu unutturacak acılar yaşanmasın ve hayata devam etmeliyiz.” Resmen zorluyoruz kendimizi ama madem nefes alıyoruz, tutunacağız bir yeşil dala. 

Yola nasıl devam edeceğini bilemeyenler için kendimde uyguladığım yöntemleri paylaşabilirim, belki bir faydası olabilir diye düşündüm. Sonuçta psikolog değilim ama bakış açısını hop hemen “müzikli bakışa” çevirip bir şarkıyla, şarkının içime işlemesine müsaade ederek tamiratını milyon kez yaşamış biri olarak sadece önerilerim olabilir. 

Uzun yıllar radyoda program yaptığım için nabzı tutmakta da iyiyimdir. Bazı şarkıların bana ilaç gibi geldiğini bilirim, tahriş olmuş yere hemen doğru kremi sürmüş gibi rahatlarım. Zaten müziğin, beyin üzerinde gerçek ve olumlu etkisi, beyin sağlığını koruması  ve stresi azalttığı kanıtlanmıştır.

Bilişsel sinirbilim alanı ilgilenir bu konuyla hem sinirbilim hem psikolojinin bir dalı olduğu için davranışsal, fizyolojik ve duyuşsal hesaplama modellemesiyle ortaya çıkar sonuçlar. Bu sonuçlara göre müzik, bizi gerçekten mutlu edebilir ve melodiye takılırız mutlu olduğumuzda. Alır götürür bizi başka bir yere melodi, baktığımız çiçek böcek, başka güzel görünür gözümüze. 

Çok diplerde yaşadığınızı anladığınız anlarda tavsiye ederim zorlayın kendinizi, sevdiğiniz bir şarkıyı açın dinleyin, hatta alın elinize çayınızı kahvenizi boşluğa bakın. Bakın ki yavaş yavaş açılsın kara bulutlarınız. Kaybolmaz karabulutlar belki ama nefes alacak bir alan açar size. Aynı zamanda, müzik ve bahar arasında birçok bağlantı bulunduğunu da unutmamak gerekir. 

İlk olarak, bahar mevsimi, doğanın uyanışı, yenilenmesi ve canlanması ile ilişkilendirilir ya, müzik de birçok kültürde doğayla ilişkilendirilir ve doğanın seslerinin müziğe ilham verdiği düşünülür. 

Bahar mevsimi, müzisyenlerin ilham kaynağıdır. Ve bundandır bahar mevsiminin, festivaller, konserler ve diğer müzik etkinlikleri için mükemmel bir zaman olarak görülmesi.

Bu ilk yazı. Hem bahar da gelmiş ve baharın gelişiyle yüzler gülsün istiyoruz. Umutlarımızı ve motivasyonumuzu artırarak yaşamdan keyif almaya çalışalım. Hayattaki zorluklara karşı güçlü bir tutum sergileyelim ve cesaretimizi kaybetmeden mücadele edelim. 

Ben de her yazıma özel, ilaç gibi seçtiğim üç özel müzikle eşlik edeyim size. Yaşamdan keyif almaya çalışırken ilham versin size önerilerim.

Sonuçta Çağla ile Çok Yaşa…

Her nefes alışımız bayramdı…Bir umuttu yaşatan insanı…

Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi Geri Alamam

Mert Topel – Texas Tea

Kanatlarını aç ve uç… Uç uzaklara, çok uzaklara…

Queen – Spread Your Wings

Picture of Çağla Aktay Topel

Çağla Aktay Topel

Tüm Yazıları