FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Editörden

Editörden

Femtrak’ın bu sayısı tam da 8 Mart’a denk geldi.

Üstelik de 1 yaşına girdik. Ayaklarımızın üzerine dikildik. Dünyayı Femtrak’ın gözleriyle görüyoruz.

Kadınlar, sevgili kadınlar, okurlarımız, yazarlarımız, bizi uzaktan yakından izleyenler ve kadına saygı duyan, eşit gören ve onu şevkatle kucaklayabilen erkekler. Hepinizin 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Kutlu olsun demek adet olmuş. Aslında bir acının üzerine kurulmuş 8 Mart. Biz kadınlar acıları mücadelemizle, yüreğimizde hiç bitmeyen sevgimizle, yaratıcı aklımız ve hünerli ellerimizle güzelliklere çevireceğiz elbet.

Bu 8 Mart ne yazık ki savaşla çakıştı. Hemen burnumuzun dibinde acımasız bir çatışma sürüyor. Onbinlerce suçsuz insan yerinden yurdundan oluyor. Evleri başlarına yıkılıyor, kaçmak zorunda kalıyorlar. Bir o kadarı da henüz sığınaklarda korku içinde bekliyor.

Hiçbir savaşın kazananı olmaz. Kazanan her zaman silah tacirleri..  Sonuç geride bırakılan umutlar, gözyaşlarını tutamayan analar, acılı yürekler, harabolmuş kentler, yok edilen uygarlık…

Bu savaşta kim haklı kim haksız tartışmalarını, bilip bilmeden yan tutma heveslerini bir tarafa bırakıp, savaşın derhal sona ermesini; Nato’nun, Amerika’nın bölgemizden kanlı ellerini çekmesini istemek gerek. Varsa sorun ki, olduğu görülüyor, bunu masa başında, daha fazla can kaybına neden olmadan kendi aralarında çözmeli taraflar.

Bu sayımızda Femtrak yazarları konuştu. Ne güzel bir ekip olmuşuz meğer. İnsan topluca görünce anlıyor, içim ısındı onları dinler ve pırıl pırıl gözlerine bakarken. Bundan sonra size daha keyifli, daha aydınlatıcı, daha kaliteli ve renkli bir Femtrak sunacağımızdan şüpheniz olmasın.

Eleştiri ve önerilerinizi dört gözle bekliyoruz sevgili okurlarımız.