FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Editörden

Editörden


Tekrar merhaba

Fırtına gibi geçti bu yaz. Koştuk koştuk koştuk. Biliyorsunuz, Femtrak’ın bu yıl ilk kez açtığı Turgut Uyar Şiir Ödülleri vardı önümüzde. Bizim için kolay bir süreç olmadı. İçinde benim de bulunduğum seçici kurul, Mayıs ayından itibaren gönderilen birbirinden değerli 300 dosya arasından bir seçim yapmakta çok zorlandı. Yapılan ilk elemede kalan 50 dosya tekrar okundu, tesbit ettiğimiz kıstaslar çerçevesinde değerlendirildi eserler ve bir sonuca varıldı. Ben şahsen, birbirimizden habersiz yaptığımız bu seçmelerde ortak sonuçlara ulaşabildiğimiz için mutluyum. Bu arada soyadımın Uyar olması nedeniyle çok kişi beni aileden sandı. Olmadığımı defalarca tekrarladığım halde, gelip boynuma sarılanlar da oldu. Bu da Turgut Uyar’ın ne kadar sevildiğini tekrar gösterdi bana.

Ödüller açıklandıktan sonra yaşadığımız bir olay bizi sarstı. İkincilik ödülünü verdiğimiz kişinin, bir başkasının şiirleri ile yarışmaya katıldığı çıktı ortaya. Üstelik de bu kişi, şiir dünyasında tanınan ve daha önce de ödüller almış bir insan. Bu korkunç intihali ortaya çıkarmak bir yanıyla sevindirici oldu, seçici kurul olarak direkten döndük sayılır. Bir yanıyla da bu insan için ve daha önce ona ödüller verenler için de üzüldük.

Ödül töreni beklediğimizin üstünde ilgi gördü. Uyar ailesinin genç üyelerinin, sanatçı, aydın ve edebiyat severlerin de katıldığı tören başarıyla bitti. Biz sevinçten havalara uçarken dijital basında haberin hatalı olarak verildiğini ve intihal yapan kişinin ikinci olarak ilan edildiğini okuduk. Ve ne yazık ki tekzip yazımız saygısız bir dille geri çevrildi. Tecrübesizliğin kurbanı olmuştuk. Törenden hemen sonra bir basın açıklaması yapmayı hiç düşünmemiştik. Bu da bize ders oldu. Önümüzdeki yıl 2.siyle sürecek “Turgut Uyar Şiir Ödülleri” sürecinde yaptığımız hatalardan yeni bir deney edinmiş olarak yolumuza devam edeceğiz.

Femtrak’a çok uzun bir ara verdik. Yaz sonrası ilk sayıyı Eylül ayında yeni bir yüz ile çıkarmak istedik. Ama tatil, yarışma heyecanı, hastalıklar, özel koşturmacalar ve teknik sorunlar elimizi kolumuzu bağladı. Bu sayıdan itibaren bizi Hüseyin Sınırtaş teknik olarak destekleyecek. Hiçbir karşılık beklemeden bize destek olduğu için kendisine sonsuz teşekkürlerimizi buradan duyurmak istiyorum. Okurlarımızdan ve yazılarının bir an önce yayınlanmasını bekleyen yazarlarımızdan gecikmemiz nedeniyle bizi bağışlamalarını rica ediyoruz. Kendimizi kısa sürede toplarız yeniden.

Yeni dönemde hepinize sağlık, ülkemize de demokrasi dileriz…

Berin Uyar