FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Editörden

Editörden

Geçtiğimiz bir ayda o kadar çok şey oldu ki, bir yıl gibi geçti desem inanın.

Yine kadınlar öldürüldü, yine çocuk istismarları doldurdu gazete sayfalarını, yine hukuksuzluklar yapıldı, yine Anayasa Mahkemesi’nin kararları hiçe sayılarak anayasal suçlar işlendi hapishaneler hala aydınlarla dolu. Hayat pahalılığı yine yıktı geçti ortalığı. Emekliler yine asgari ücretin bile altında bir maaşa mahkum edildi. Muhalefet cephesi de hareketliydi. Kılıçdaroğlu parti başkanlığını genç bir politikacıya, Özgür Özel’e devretti.

Ama bizi en çok sarsan şüphesiz, burnumuzun dibinde yaşanan savaştı. Haftalardır sürüyor. Filistin, İsrail’in bombardımanı ve ambargosu altında. Kent harabeye döndü. Şu satırları yazdığım saatlerde kimbilir yıkıntıların altında ya da tedavi imkanları olmadığı için kaç çocuk ve kadın can veriyor.

Avrupa, medeniyetin beşiği dediğimiz ülkeler, yönetimleri sınıfta kaldı. Gözümüzün önünde yaşanan katliama seyirci durumdalar. Hatta, Filistin için yapılan gösteriler yasaklanıyor, “öldürmeyin, savaşı durdurun” diyen sesler baskı altına alınıyor, işten atılıyor. Utanç verici bir duruş.

Evet, Hamas eli kanlı bir terör örgütü. Ama tüm Filistin halkını mı temsil ediyor? Başta İsrail ve ABD’nin kendi elleriyle kurup beslediği Hamas, bugün bir halkın yok edilmesi için bahane olarak kullanılıyor. Avrupa ve tabii ki büyük ağaları Amerika, bu savaşta İsrail’i ve Netanyahu’nun savaşçı politikasını destekliyor. Oysa Netanyahu da en az Hamas kadar terörist. Toplu kıyım yapıyor ve savaş suçu işliyor. Bir avuç teröristi yok edeceğim bahanesiyle Gazze’de kıyım yapıyor. Terörizmin düzenli ordu ve genel bombardıman yoluyla yok edildiği tarihin hangi döneminde görülmüş ki? Yok edilen masum insanlar, onların gelecekleri. Filistin halkı acı çekiyor ve biz bunu televizyondan hiç bir şey yapamadan izliyoruz.

Femtrak’ın bu sayısını her ne olursa olsun “Savaşa Hayır” demek için, bir an önce barışın her ne olursa olsun gerçekleştirilmesi dileğimizle çıkarıyoruz.

“Savaşa Hayır!” diyebildiğimizde, bunu bir ağızdan dile getirebildiğimizde barış yüzümüze gülecek. Umutla…