FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

EDİTÖRDEN

EDİTÖRDEN

Berin Uyar

Merhaba,

“Haziranda Ölmek Zor”. Öyle bir söylemiş ki Hasan Hüseyin, haziran dendiğinde aklımıza ilk gelen dize bu olmuş. FEMTRAK da, 4. Sayısının çerçevesini “haziranla çizdi bu ay.

Şöyle bir hafızamı yokladım da neler olmamış ki bu ay içinde. Türkiye işçi sınıfının şanlı ayaklanışı 51 yıl önce 15-16 Haziran’da olmuş. Benim ilk gençliğimde, daha çiçeği burnunda bir öğrenciyken, yüreğim pır pır yaşadığım, romanlarda okuduğumuz işçi sınıfını, onun gücünü ilk kez gördüğüm  muhteşem iki gün.

Ülkemizin yüzakı, şiirleriyle büyüdüğümüz büyük  sanatçılarımızın aramızdan ayrıldığı ay Haziran. Nazım Hikmet Ran (1963), Hasan İzzettin Dinamo (1989), Ahmet Arif (1991)… Daha gencecikken bize yüzlerce türkü bırakarak giden Kazım Koyuncu (2005)… Ve Maksim Gorki (1936), benim yaşıtlarımın belki de okudukları ilk devrimci roman “Ana”nın yazarı.

Ve yine Kuzey yarıkürede yaşayacağımız en uzun gün, 21 Haziran gündönümü.

Femtrak’ın 3. Sayısının gördüğü ilgi, aldığımız öneriler, eleştiriler, yavaş yavaş FEMTRAK adının konuşulur olması, neden Femtrak soruları… Gerçekten mutluyuz galiba.

Küçücük ama kocaman işler yapmaya çalışan bir ekibiz. Heyecanlıyız. Kafamızda o kadar çok proje dönüyor ki, bazen neyi konuşacağımızı bile şaşırıyoruz. Çünkü üçümüz de coşkun denizler gibiyiz. Bir an önce karaya varmak, orada siz okurlarımızla kucaklaşmak, denizin kokusunu, martıların çığlıklarını, parmaklarımızın arasından akıp giden yakamozu size kadar ulaştırmak istiyoruz.  

Siz de bu heyecana katılsanız, katkılarınızı yazarak, çizerek, fotoğraf çekerek, dergimizi yaygınlaştırarak yapsanız… Varmak istediğimiz mükemmel FEMTRAK ancak sizin katkılarınızla mükemmele varacak.

Bu ay değerli bir yazarımız var. Ayşe Bayvas, sanat tarihçisi, arkeolog, yazar, gezgin, araştırmacı bir “okur yazar anlatır”. Onu çoğunuz, “Ayşe Bayvas ile İki Kelam” yazılarından tanırsınız. Bu sayımıza ilk katkısını yaptı. Teşekkürler Ayşe!

Sevgiyle kalın