FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Elif Gamze Bozo

Elif Gamze Bozo

MUHABİR, YAZAR, FOTOĞRAFÇI


1984 yılında Ankara’da doğdu. Cam kemik hastası olarak dünyaya geldi. İlkokula başlama çağında hastalığı nedeniyle, okula alınmak istenmedi. Ailesinin büyük bir mücadelesi ile okula alındı. İlkokul yıllarını Osmaniye’de geçirdi. Ortaokul dönemlerinde Ankara’ya yerleşti. Okul yıllarında birçok şiir yarışmalarında ödüllere layık görüldü. Sonra sağlık nedenlerinden dolayı Açık Lise’de okul hayatına devam etti ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde eğitimini tamamladı. 2008 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nden (AFSAD) fotoğraf sanatı eğitimi ve 2011 yılında Anadolu Üniversitesi “Etkili Konuşma ve Diksiyon” eğitimini başarıyla tamamladı.


Üniversiteyi okurken Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu kanalında 5 yıla yakın muhabirlik yaptı. Fakat ulaşım sorunundan dolayı, muhabirlik hayatını bıraktı.


Şu an Türk Telekom Assistt Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezinde, iletişim asistanı olarak çalışmakta. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme (eski) Bakanı sayın Binali Yıldırım’ın “Ulaşımda, iletişimde ve hayatın içerisinde bende varım” projesiyle başlamış olan evden çalışma yani “Home Office” ile iş hayatına tekrar başladı.Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği bu projede 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü nedeniyle, “yılın başarılı engelli genci “ödülüne layık görüldü.2012 yılında 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından yılın başarılı genci seçildi.


Bunun yanı sıra yazarlık fotoğraf resim sanatıyla da ilgilenmekte. 2008 yılında kendi çalışması olan “Hayata birde buradan bakınız” adlı bir fotoğraf sergisi açıldı. 2010 yılında “İlle de Hayat” şiir kitabını, 2012 yılında ise “ Gitmek için Gelir Aşk”, 2015 ylında “Kambur Güvercin” 2016 ”Kendime Engel Olamıyorum-Senegal” adlı kitaplarını okuyucusuyla buluşturdu. İlk şiir kitabından çok sevdiği sanatçı ablası İlkay Akkaya ile 3 şiir klibi bulunmakta.


Edebiyat alanında birçok ödülleri de bulunan Elif Gamze Bozo, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Uluslararası Edebiyat ve Kültür Şöleninde yılın başarılı yazarı seçilerek onur ödülüne layık görüldü. 2010 yılında Tübitak “Yürüyen Akıl Proje” nde onur ödülüne layık görüldü. 2013 yılında MEMUR-SEN tarafından başarılı engelli bireyi olarak ödül aldı. 2013 yılında bu yana Engelsiz Sanat Derneği’nin “Yorgan Altında Kimse Kalmasın Hareketi” kapsamında “Anadolu’yu Tanıyor muyuz?” gezici belgesel fotoğraf sergisi Türkiye’nin birçok yerinde sergilenmeye devam ediyor ve CHP tarafından açılan sergisi ödüle layık görüldü. 2016 yılında ‘’Kendime Engel Olamıyorum-Senegal’’ projesiyle Engelsiz Sanat Derneği tarafından başarı proje ödülüne layık görüldü. 2017 yılında World Disibality Union WDU ‘nun Rusya’da düzenlediği konferansta, engellilerin ‘’HOME OFFİCE’’ ve sanat alanında ki çalışmalar projesi ile Rusya’da ödüle layık görüldü. Uluslararası Çağrı Merkezleri Derneği tarafından 1600 Çağrı Merkezlerini geri de bırakarak, iki dalda Altın Kulaklık Ödülüne layık görüldü. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) 2019 “Yaşama Fotoğraf ile Tutunanlar” ödülüne layık görüldü.


Hâlen, Engelsiz Sanat Derneği’nin Proje Danışmanlığını sürdürmekte.