Fuzuli Kantatası ile Gloomy Sunday Kardeşliği

A

Alp Murat Alper

Batı için “Gloomy Sunday” ne ise, doğu için “Fuzuli Kantatası” odur. Böylesi kardeş iki şarkının farklı kültürlerde ortaya çıkması ve benzer etkiyi yaratmasına ise ne denir bilemiyorum. Belki şunu demek mümkün;  eğer “dünyanın evlatları”ndan biriyseniz, pekala olabiliyormuş. İş, evlatlardan biri olabilmekte.

İkisi de benzer şarkı sözü temalarına sahip. “acıtsa da, öldürse de sevdim, seviyorum” denebilecek bir küçük özete sahipler ama koca şair Fuzuli’ye haksızlık etmeyelim, biraz ayrı tutalım bir edebiyat metni olarak.

Lakin ötekinin de aşağı kalır bir tarafı yok, zira yaşanmış bir hikayeden çıkma. 70 yaşında intihar eden bestecisinin başka bestesi de yok üstelik. Batıda söylemeyen kalmamış nerdeyse.

Fuzuli Kantatası için yeni ne diyebilirim, bilmiyorum. Çocukluğumda tanıştığımdan beri etkisi altındayım. Her sene mutlaka bir şeyler depreşir ve ben her sene bu büyük eser hakkında mutlaka karalarım. Her disiplini ayrı güzel olan kaç şarkı vardır ki? Şiir başka, bestesi başka, hele icrası ve düzenlemeleri başka güzelliktedir. 

Gloomy Sunday şarkısına filmlerden aşina olsam da geçenlerde karşıma başka türlü çıktı ve beni içine çekti. Sonrasında ikisini kardeş şarkı ilan ettim. Fazla da bir şey söylemenin gereği yok diye düşünüyorum. En sevdiğim yorumlarını bırakarak gidiyorum. İyi dinlemeler, iyi esinler…

Yazar

Yazar

Berin Uyar B
Berin Uyar
EDİTÖRDEN
June 19, 2023
Save
EDİTÖRDEN
Funda Sevencan F
Funda Sevencan
CAPSULA MUNDI
June 19, 2023
Save
CAPSULA MUNDI
Berin Uyar B
Berin Uyar
DEVEDE KULAK MI?
June 18, 2023
Save
<strong>DEVEDE KULAK MI?</strong>
Yelda Karataş Y
Yelda Karataş
BABASININ KIZI
June 18, 2023
Save
<strong>BABASININ KIZI</strong>
M
Muazzez Arısoy
NAZIM HİKMET’İN YOLCULUĞU - HALUK ORAL
June 18, 2023
Save
NAZIM HİKMET’İN YOLCULUĞU - HALUK ORAL