FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Fuzuli Kantatası ile Gloomy Sunday Kardeşliği

Fuzuli Kantatası ile Gloomy Sunday Kardeşliği

Alp Murat Alper

Batı için “Gloomy Sunday” ne ise, doğu için “Fuzuli Kantatası” odur. Böylesi kardeş iki şarkının farklı kültürlerde ortaya çıkması ve benzer etkiyi yaratmasına ise ne denir bilemiyorum. Belki şunu demek mümkün;  eğer “dünyanın evlatları”ndan biriyseniz, pekala olabiliyormuş. İş, evlatlardan biri olabilmekte.

İkisi de benzer şarkı sözü temalarına sahip. “acıtsa da, öldürse de sevdim, seviyorum” denebilecek bir küçük özete sahipler ama koca şair Fuzuli’ye haksızlık etmeyelim, biraz ayrı tutalım bir edebiyat metni olarak.

Lakin ötekinin de aşağı kalır bir tarafı yok, zira yaşanmış bir hikayeden çıkma. 70 yaşında intihar eden bestecisinin başka bestesi de yok üstelik. Batıda söylemeyen kalmamış nerdeyse.

Fuzuli Kantatası için yeni ne diyebilirim, bilmiyorum. Çocukluğumda tanıştığımdan beri etkisi altındayım. Her sene mutlaka bir şeyler depreşir ve ben her sene bu büyük eser hakkında mutlaka karalarım. Her disiplini ayrı güzel olan kaç şarkı vardır ki? Şiir başka, bestesi başka, hele icrası ve düzenlemeleri başka güzelliktedir. 

Gloomy Sunday şarkısına filmlerden aşina olsam da geçenlerde karşıma başka türlü çıktı ve beni içine çekti. Sonrasında ikisini kardeş şarkı ilan ettim. Fazla da bir şey söylemenin gereği yok diye düşünüyorum. En sevdiğim yorumlarını bırakarak gidiyorum. İyi dinlemeler, iyi esinler…

Picture of Alp Murat Alper

Alp Murat Alper

Tüm Yazıları