FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

KADINLARIN DENİZ ve BARIŞ AŞKI…

KADINLARIN DENİZ ve BARIŞ AŞKI…

Ben denize tutkun, yelkene gönül veren kadınlardan biriyim. Her ne kadar kimi sağlık sorunlarım nedeniyle son yıllarda aktif olarak yapamasam da, yapılan birçok aktiviteyi – özellikle kadınlardan oluşan ekiplerin kotardıkları aktiviteleri çoşkuyla  takip ediyor, onlarla birlikte sanki ben de denize açılıyor, daha önce bildiğin koyları onlar gezerken, ben yad ediyor; o güzel heyecanı tekrar yaşıyor ve paylaşıyorum.

Benim de üyesi olduğum ve bugüne kadar bir çok anlamlı projeyi hayata geçiren Tutkumm ekibi,  son 4 yıldır 1 Eylül’ü içine alacak tarihlerde “Barış Seyri-Sailing to Peace” diyerek barışa yelken açıyor. Ben, son etaplarında onları karşılayarak heyecanlarını paylaşıyor, onlara katılıyorum. 

Ne yazık ki bu sene bunu da gerçekleştiremedim. O yüzden oturdum, bu yazıyı yazıyorum. 

Tutkum sadece bir tekne adı değildir.

Kimdir Tutkumm kadınları? Tutkumm teknesinin sahibi ve kaptanı Neşe Hasipek Vidinli, 2010 yılında emekli olunca çocukluk hayalini gerçekleştirdi ve ilk teknesini alarak Bodrum’a yerleşti. Tutkumm ikinci yelkenli teknesidir.. Denize gönül vermiş kadınları bir araya getiren, gelişen, çoğalan, güzel projeler yaratan büyük bir oluşuma dönüşmüştür Tutkumm teknesi. Türkiye’nin ve dünyanın bir çok şehrinde yaşayan kadınları çoğunlukla Bodrum’da, Türkiye’nin tüm kıyılarında ve Akdeniz ülkelerinde bir araya getirir… Bu nedenle, Tutkumm sadece bir tekne adı değildir. 

Ve tutkusu öyle büyüktür ki; “Tutkumm Gençleri Projesi” ile kimisi denizi ilk defa gören burslu üniversite öğrencisi kızlarımızı ağırlayarak denizi, yelkeni tanıtarak ve deneyimleterek,  yeni deniz tutkunlarının yetişmesine ön ayak olmaktadır.

Deniz özgürlüktür, özgürlük barış olmazsa olmaz!

Neşe Kaptan ile birlikte ben de bir çok seyirde yer aldım. Her yıl Ağustos-Eylül ayları içinde Marmaris’te yapılan “Uluslararası Kadın Yelkenciler Haftası”na  2014-2017 yıllarında Bodrum’dan  katıldık. 2014 Sail Pink’e giderken Andiamo’da (Neşe Kaptan’ın ilk yelkenlisi) sadece 4 kadındık, ertesi yıl Sail Purple’da sayımız ikiye katlandı (ve bu geometrik artış hep sürdü). Teknemizi beyaz üstü mor bez afişlerle donattık “kadından da kaptan oluyormuş”” gibi esprili sloganlarla…  Ancak, 2015-2016 yıllarında Türkiye intihar ve terör saldırılarıyla boğuşuyordu. Gezimizin ortasında gelen böyle bir haberle basılı esprili sloganlı afişlerimizi indirdik, arkasına fırçalarımızla barış sloganımızı Türkçe ve İngilizce olarak yazdık. “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” diyerek seyri tamamladık. 

O gün, bugündür Neşe Kaptan yelkenlerini hem kıyılarımızda, hem uluslararası sularda hep BARIŞ için açtı, bayrağımızı hep BARIŞ için dalgalandırdı. 19 Mayıs’ın 100. yıl kutlamalarında yer alan tek kadın teknesiydi Tutkumm ve kortejde öncü tekne olarak onurlandırıldı. 2019’da yapılan bu seyir, 23 Nisan’da Bodrum’dan başlamış, Çanakkale şehitleri anılmış, İstanbul Boğazı’nda görkemli bir geçiş yapılmış, Karadeniz limanlarında yaşanan dostluk buluşmalarıyla Samsun’a varılmış ve kutlamanın tüm çoşkusu yaşanmıştı. Hazır Samsun’a gelmişken, Karadeniz sınırımızı da görelim diyerek Hopa’ya varılmış ve  yol yarılanmıştı. 70 gün sonra, artık gelenekselleşen 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj gününde Bodrum’a dönüldü. Böylece, Türkiye’nin tüm denizlerinde seyir gerçekleştirmiş oldu Tutkumm teknesi… Tüm limanlarda yeni yeni dostluklar doğdu. Deniz sevdalısı kadınlar birbirini bularak çoğaldılar. Tutkumm, kadınların azmini ve her şeyin üstesinden gelebileceğini dosta düşmana gösterdi. Denizde özgürlük ve barış sevdasının sembolü oldu. 

Barışa Yelken Açıyoruz: Ege Barış Denizi Olmalıdır!

2018 yılının Eylül ayında Yunan adalarına doğru hazırlık seyri gerçekleştirildi. Komşudaki kadın yelkencilerle buluşup, birlikte ortak bir BARIŞ seyrinin hazırlıklarının gerçekleştirilmesi ve her yıl tekrarlanması amaçlandı. Ancak, pandemi nedeniyle ve karşı kıyıdan bir kadın teknesi henüz çıkmadığından Yunanistan’ın katılımı bugüne dek gerçekleşmedi.

Ege bir barış denizidir, barış denizi olmalıdır. İki yaka halklarının ve biz kadınların özlemidir bu. 

Her iki tarafın yöneticileri, iç politikalarına  yarayacağını düşünerek, sürekli gerginlik yaratma peşindeler. Kadın yelkencilerinin BARIŞ seyri bu nedenle anlamlıdır ve dünya barışına katkısı önemlidir. Bu hedefe ulaşmakta ısrarlıdır Tutkumm teknesi… bu nedenle BARIŞ seyirleri her yıl yapılmaya devam edildi, ediliyor.

2019 yılında Bodrum, Kalimnos, Leros, Lipsi, Patnos, Bodrum  rotasıyla ilk Barış Seyri üç tekne, 20 katılımcıyla yapıldı.

2020 yılında Bodrum-Çeşme rotasına da 3 tekne katıldı. 1 Eylül Barış günü Çeşme’ye ulaşan tekneleri KYSK ( Kadın Yelkenciler Spor Kulübü) denizin ortasında karşıladılar. Ben de oradaydım. Şenlik ve çoşku görülmeye değerdi.

2021 yılında Marmaris ve Bodrumda yaşanan büyük yangınlara Tutkumm kayıtsız kalmadı ve Gökova’da gerçekleştirildi 2. Barış seyri. Yaraların sarılmasında tuzumuz oldu. Ben, son etap Mazı’da ekibi karşıladım ve ertesi gün yanarak sarıya dönmüş koyları, içimiz yana yana izleyerek Bodrum’a döndük.

Bu yıl Datça yangını rotayı belirledi. Bodrum-Knidos-Datça, Palamutbükü ile Hisarönü körfezi  parkuru gerçekleştirildi.

2023’de Cumhuriyetimizin 100. yılında, tüm denizlerimizde Cumhuriyet seyirleri hedefliyor Tutkumm teknesi. Tutkumm kadınları ile Tutkumm gençleri ve belki yeni katılımcılarla gerçekleşecek  büyük bir deniz şöleni. Ben de ülkemizde artık barış ve kardeşlik rüzgarlarının esmesini… Tutkumm’un Ege’yi barış denizi kılacak anlamlı ve yüksek katılımlı bir BARIŞ ve CUMHURİYET seyirleri gerçekleştirmesini can-ı gönülden diliyorum. 

Takipte kalın.Deniz Tutkusu Seyirde

#deniztutkususeyirde

www.youtube.com/deniztutkususeyirde

www.deniztutkususeyirde.com 

TUTKUMM’un UZUN SOLUKLU SEYİRLERİ:

2017Adriyatik Seyri 23 Nisan- 01 Temmuz 

3 kadın denizci, 55 liman, 2000 deniz mili. Bodrum, Adalar, Korent Kanalı geçişi ile Yunanistan, İtalya, Hırvatistan kıyıları ve dönüş + 4 katılımcı. 

2018 Akdeniz-Kıbrıs Seyri. 19 Mayıs- 01 Temmuz

4 kadın denizci, 23 liman, 44 gün, 1400 deniz mili. Bodrum İskenderun ve Kıbrıs, gidiş dönüş + 23 kadın yelkenci

2019  19 Mayıs 100. yıl ve Karadeniz Seyri 23 Nisan- 01 Temmuz

3 kadın denizci, 60 liman, 70 gün, ~2500 deniz mili. Bodrum, Samsun, Hopa, dönüşte Çanakkale sonrası Midilli, Sisam üzerinden Bodrum. 44 katılımcı

PROJELER:

Tutkumm Gençleri  2018’den günümüze…  5 yılda, 66 genç kadın yelkenci adayı yetiştirildi

Barış Seyri 2019’dan günümüze… 

TUTKUMM’un KATILDIĞI ETKİNLİKLER:

Deniz Kızları Platformu 8 Mart 2019 Kadınlar Günü Kutlaması. STS Okul Gemisi Bodrum. 

Deniz Kızları Platformu’nun fırtına ve hortumdan hasar gören Teos Etkinliğine Katılım 11 Nisan 2021

09 Nisan – 14 Nisan Bodrum-Teos seyri, Neşe kaptan + 4 katılımcı

The Bodrum Cup 2018’deki 30.yıl kutlamalarından bugüne… Bodrum’da  her yıl Ekim ayında  gerçekleşen bu şölende Tutkumm da var.  Bu yıl 15-22 Ekim’de. 

Meraklısına not: Tabi ki, bunların gerçekleşmesi için sayısız antreman…

 
Picture of Birnur Akan

Birnur Akan

Tüm Yazıları