FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

KARDAN İNSANLAR

KARDAN İNSANLAR

Ilgın Erarslan Yanmaz

Moskova Gorki Park (2012)

Yılda bir kaç kere kar yağışı olacak diye gözünü hava durumu aplikasyonlarından ayırmayan; yağdı mı da çocuklar dışında çoğunlukla pencereden izleyen; kar manzarasını arkasına alıp fotoğraf karesine girmek için dışarı çıkan biz İstanbullular için, yine aynı yıl projelendirilen Taksim Topçu Kışlası’nın ortasına buz pisti yapılması konuşuluyordu. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş idi.

Projenin siyasi yanı çoğunluğu irrite ederken yine çoğunluk, yıllık ortalama sıcaklığı yaklaşık 15 derece olan İstanbul’a bu projeyi reva görüyordu. Çünkü yedi tepeli ve taşı toprağı altın bu şehir, yokuşlarında leğende ve torba üstünde kaymanın verdiği çocuksu neşenin keyfini unutturacak kadar nankör olabiliyordu. Her iklime özenmenin handikapı ve kendi iklimini bir türlü bulamamanın bir sonucuydu belki de. 

Çocukluğunda keyfini sürmüş olsa da uzun zamandır özlemi şiddetlenen bir İstanbullu olarak internette karlı uzak diyarlara bakarken, Kars’da donan çayın üzerinde süpürge ile curling oynayan ve parkta donan süs havuzlarına yapılan buz pistinde kayan çocukların mutlu ifadelerini gördüm. Moskova’daki parkı alıp oraya koydum, park hiç yadırgamadı. Ne de olsa Moskova’nın da Kars’ın da yıllık sıcaklık ortalaması birbirine çok yakındı… Ve kardan insanları vardı… Yakışmak kelimesi anlam buldu…

Ilgın Erarslan Yanmaz

Ilgın Erarslan Yanmaz

Tüm Yazıları