FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Kuş-Kadın

Kuş-Kadın

Yüz yıldır kullanılmamaktan taşları düşmüş, yer yer oluşan açıklıklarla harabe olarak görünse de görkemi yerinde olan hamam, tam yamaçta suya bakar şekilde yapılmıştır. Su öyle kuvvetli akmaz ama yukarılardan sesini duyarsınız. Taşların üzerinden sekerek geçer. Sonbahar biraz yatağını daraltmış, sık ağaçlardan dökülen yapraklar çürümeye başlarken yayılıp kalmışlar suyun kıyısında. Ağaçlar hamamın etrafını sarmış, dalları bedenine dolanmış, kökleri içine yürümüş yüz yılda. Birbirlerine de sarılmışlar üstelik, suya inene geçit vermemek için sözleşmişler. Toprağın üzerindeki gevşek taşlar ise neredeyse en ufak bir esintide suya atlamak için bekler durumdalar. Yüz yıldır uğranılmayan bu hamam öyle yalnız ve tam da bu nedenle öyle çekicidir ki sizde gidip dokunma isteği uyandırır.

Berin, birlikte geçirdiğimiz dört gün boyunca her gün kilometrelerce yol yürüdü, yokuşlar tırmandı, yokuşlar indi. Bir baktım zipline yapıyor, bir baktım yüzünü serin sularda yıkayıp türkülere eşlik ediyor. Bir baktım yöresel danslarda baş figür. Sonra bir baktım, uçuyor… Hani astronotlar uzay boşluğunda elleri kolları havada kontrolsüz bir şekilde uçar ya… İşte öyle…

İnsanın çığlık bile atamadığı zamanlar olurmuş, bunu öğrendim. İnsan kendi çığlığını duymayabiliyormuş, bunu öğrendim. Ben duymasam da attığım çığlığın desibeli meğer çok güçlüymüş, bunu öğrendim. Aynı anda, sadece iki bilemediniz üç dakika içinde, kimseyi görüntü alanına yaklaştırmamaya çalışırken hareketsiz bir bedeni izlemek bir duygu karmaşasıymış, bunu da öğrendim. Çaresizce beklemenin dünyanın en ağır işi olduğunu ise bir kez daha anladım.

Kuş, Anadolu’daki tüm inançlarda sevilen bir motiftir. Mitoloji, destan ve efsanelerde sevilen anlatılardan olması bu nedenledir. Çoğu zaman kadınlar için yapılan benzetmelerde de kuşlardan yararlanılır. Kuğu boyunlu denir örneğin. Bazı anlatılarda kadınlar kuşa dönüşür. Manas Destanı’nda kuğu elbiseleri olan kadından söz edilir. Kuş-kadınlar göksel varlıklardır. Anlatılarda önemli bir yeri olan diğer öğe sudur. Su, ne de olsa yaratılışın başladığı yerdir. Gök-yer ve suda hareket edebilen bu kadınlar yaşam döngüsünü tamamlarlar.

Berin, bu döngüyü tamamladı ve hayata karşı direncini perçinlerken onu tanıyan, yeni tanışan, hatta tanımayan herkese “tutunmanın” ne olduğunu gösterdi.

Böylece, Efsaneler Diyarı’ndaki efsanelere bir tane daha eklendi.

Ayşe Didem Bayvas

Ayşe Didem Bayvas

Tüm Yazıları