FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

SAÇ

SAÇ

Hindistan’da çocuklara genelde birinci ya da üçüncü yaşlarında ‘’Mundan’’ töreni yapılır.

Geleneklere uygun rituelleri uygulaması için bir rahip ve saçı traş etmesi için de bir berber çağrılır.

Rahip kutsal ilahiler ve dualar eşliğinde saçın bir kısmını traş ettikten sonra berber saçın geri kalan kısmını traş eder ve başın arkasında bir saç kümesi bırakır.

Traş edilen saç çoğunlukla Haridwar ve Varanasi gibi şehirlerde kutsal Ganj Nehri’ne bırakılır.

Traş edilen baş derisini rahatlatmak ve kesikleri iyileştirmek için sandal ağacı ve zerdaçal karışımı bir hamur başa sürülür.

Hindu inanışına göre doğumdaki saçlar kişinin mevcut geçmiş yaşamlarındaki istenmeyen özellikleri temsil eder.

Yeni ve taze bir başlangıç yapması, geçmiş yaşamında istenmeyecek niteliklerden arınması ve özgürleşmesi için saçlar kazıtılır.

Kimileri ise saç traşının çocuğa daha uzun bir ömür sağlayacağına inanır. Ama çocuk korkar. Korku nesnesi olur saç. Yaşamı boyunca günahlarından arınması için, dul kaldığında, baba öldüğünde kazıtılır. Saç adak olur, tanrıya ve tanrılaştırılmış her canlıya… Konu olur belgesellere, turist çeker yanı başına, tapınaklardan peruk sektörüne uzun bir yol kateder. Başkasının arzusu olur yine…

Saç en kuvvetli arzu nesnelerinden biri. Başında taşıdığı kişinin arzusuna ait olsa keşke ama din de batıl inanışlar da, siyaset de göz diker o arzuya.  Erk ele geçirir, siyasi otorite tutar çeker koparır, din dayatır uzatır. Kadın, erkek, çocuk ayırmaz… Başkasının olur o arzu, ta ki biri saç telinden direnişin bayrağını yapana kadar!

Picture of Ilgın Erarslan Yanmaz

Ilgın Erarslan Yanmaz

Tüm Yazıları