FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Sanat duvarda

Sanat duvarda

Berin Uyar

Geçen yıl, eski bir maden ocağından bozma, tuğlaları sanat ve kültürle örülmüş, muhteşem bir mekanda, kapıda uzun uzun bekleyerek girebildik Bansky sergisine arkadaşlarla. Büyülenmedik desem yalan olur. Yaratıcı, hem de çok yaratıcı eserlerle çevrilmişti etrafımız. Hangisine bakacağımızı, hangi açıklamayı okuyacağımızı şaşırdık. Özellikle meşhur “Balonlu Kız”ın orjinalini ve farklı varyasyonlarını görmek harikaydı.  Uzun uzun gezdikten sonra sergiyi, doymamış olacağız ki, yeniden geliriz diye ayrıldık. Gidemedik elbette.

Bu sayının içeriğini aşk, sevgi, insan ilişkileri diye belirlemiştik. Ben de bu nedenle Bansky’nin sevgi temalı eserlerini paylaşayım dedim.

Bansky kim? Bilmiyorum. Bilinmiyor desem abartmış olurum elbette ama, İngiliz olmasının dışında, hakkında çok az bilgi var. Bu, onun kendi seçimi. Yaratıyor, üretiyor ama kendisi hiç ortaya çıkmıyor. O nedenle de onun hakkında değil ama yaratıları üzerine konuşmak gerek.

Bansky, en kolay tanımıyla bir duvar ressamı ya da sokak sanatçısı. Hatta „Gerilla Sanatçı“ bile diyenler var. Dünyanın çeşitli ülkelerinde uygun bulduğu duvarları grafiti tekniği kullanarak anlamlandırıyor.

Her bakanın kolayca anlayabileceği sembolik evrensel motifler kullanıyor. Basit çizgilerle görsel olarak çekici ama daha da çok beyni zorlayıcı bir tarzı var. Bir protest sanatçısı da denebilir. Güçlü mesajlarla, savaşa, şiddete, ırkçılığa, çevre sorunlarına, cinsiyetçiliğe ve homofobiye karşı tavrını sergiliyor. İronik resimleri, politik mesajları her insan tarafından kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Sevgi temalı eserlerinden bir seçkiyi paylaşıyorum. Daha fazla bilgi için bu linke bakın. Sevgiyle kalın…

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/783329