FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

Şita

Şita

Ayfer Beydemir

Hayat dediğin, o eski tanıdık değil
benim için artık…

Uzun bir nekahet döneminden sonra şehir yabancılaşmış caddeler, sokaklar, kaldırımlar bedensiz elbiselerin dolaştığı insanlarla dolup taşmıştı.

Korku ve endişe dolu gözlerle etrafına bakındı kadın. Bakışlarına dolacak bir tanıdık yüz, rüzgârın kanatlarından gelecek bir rayiha, içini serinletecek bir ses aradı yaşama sürecinin kısaldığı doktorlar tarafından belirlenmiş hayatına…

Neler oluyordu geçmiş onu bırakmıyor, o geleceğe erişemiyordu bir türlü. Geçmişten gelen acıların sahibi uzaktayken gelecek kısa bir deniz yolculuğunun vaat ediciliğini kaybedecek kadar anlamsız geliyordu

Yabancılaştığı şehir üstüne üstüne devriliyor; yüzler, sesler, ışıklar ve ışıksızlık köşe kapmaca oynuyordu aklının dar sokaklarında. “Tanrım, kayboldum, bana yardım et! ” diyebildi kendine bile yabancı sessiz harflerle usulca. Kaynağından uzaklaşmış bir pınar gibi cılız çıkıyordu sesi akağından

Yola revan olan telaşlı adımları onu bir taksi durağına götürdüğünde göğün gözlerinden sağanak boşanmışda ıslanmış kadar ter içinde kalmıştı yeşil elbisesi içindeki narin bedeni. Çantasını açıp üzerinde adresi yazılı notu taksi şoförüne uzattığında derin bir nefes aldı.
Oldum olası yer ve yön tarifi dendiğinde panikler, elleri ayakları birbirine dolanırdı.
Bu hali işin iç yüzünü bilmeyen arkadaşları ve dostları arasında hep latife konusu olmuştu.
Bu sebeple nereye gidecek olsa ki bu kendi evi de dâhil olmak üzere adresi küçük bir not kâğıdına yazar çantasına atardı. Kaybetme ve kaybolma korkusu en büyük fobisiydi.
Yıllar önce, kardeşini kaybettiğinde içinin en derinlerinde kendine bir yer edinip bağdaş kurup oturmuştu bu duygu. Bunu en iyi en yakınını kaybetmiş olanlar anlayabilirlerdi.

Yoğun trafiğin ardından nihayet bedenine bol, içine dar gelen evine varabilmişti. Çantasını vestiyerin üzerine bırakıp salona geçti, kendini masanın çevresindeki sandalyelerden birine attı. Uzun bir süre sessizliği dinledi nefessiz. Gözleri gibi sessiz ve ıssızdı evin atmosferi. Gamzelerinde beliren buruk bir tebessümle yüzünü masaya döndü. Bir zamanlar çatal kaşık seslerine karışan insan seslerini aradı. Vazodaki solmuş güllerde ses vermiyordu artık.

Bu ev, bu salon, bu odalar bir yandan çok tanıdık gelirken bir yandan da alışkın olduğu hiçbir sesin, hiçbir kokunun ruhunda bile iz bırakmamış olduğunu fark etti, bu yabancılık duygusuyla… Duvarlarına sinen insan kokusu, yemek kokusu, eski eşya kokusu ve sesler silinmiş, sonsuz bir karanlıkta akıp kaybolmuştu.

Ve bitmekte olan bir kışın hırçınlığını hâlâ sürdüren rüzgârlarla kabarıp kıyılara vuran dalga sesleri arasında sona ermek üzereydi
bir ömür

Ruhum kış bahçesinin kederli yalnızlığı


25 Ağustos 2012 ilk deneme yazım
Bir edebiyat sitesinde günün deneme yazısı secilmişti öyle mutlu olmuştum ki..
Bugün okurken yine aynı heyecanı ve mutluluğu hissettim… Paylaşmak istedim

Bazı insanlar gitmezler hiç
Bir masal kuşu bırakıp yeryüzünde
Gitmiş gibi yaparlar

Bir masal kuşu bırakabilirsem yeryüzünde ne mutlu bana

Sevgilerimle

Ayfer Beydemir

Ayfer Beydemir

Tüm Yazıları