FEMTRAK – Dünya Dişidir, Dişi Dişlidir.

UMUDA YÜRÜYEN YOL…

UMUDA YÜRÜYEN YOL…

Berin Uyar

2022 yılının ilk “editörden” yazısına İstanbul’da yakalandım. İstanbul, gelmek için can attığım, geldiğim andan itibaren de nasıl kaçarım diye düşündüğüm bir kent oldu benim için. Çoğu arkadaşım, doğup büyüdükleri bu kenti, her taşında el izleri, anıları bulunan mahallelerini terkedip gittiler bile. İstanbul hayallerimizde yaşıyor artık. Birçok büyük kent de öyle. Yeşilin yok edildiği, betona yenilmiş, taşı toprağı satılmış, rant alanı yapılmış kentlerimiz var artık. İnsan ise… Evet insan dolu, tıka basa insanla dolu; egzoz dumanından ve maskelerimizin ardından nefes alınamaz hale gelen kentler.

Nefes alabildiğimiz tek alan, henüz kirlenmemiş, henüz ele geçirilememiş sanat. Direnen sanat. Tiyatro, sinema, edebiyat, şiir, müzik, görsel sanatlar… Femtrak da, geçen yılı genişleyerek, kalitesini kanıtlayarak, umudunu bileyerek ve amatör ruhunu kaybetmeyerek geçirdi.

Kapkara bir yıl yaşadık. Yorumlara bakılırsa yeni yıl da içimizi karartacak. Ama biz Femtrak ailesi olarak, yeni yılın karanlığı içinde parlamaya, umuda yürüyen bir yol çizmeye, aydınlığı özleyenlerle kolkola girmeye kararlıyız.

Bu yılın ilk sayısında aramıza yeni bir arkadaşımız daha Ayşe Turkay Yiğit, artık kimsenin ölmediği bir dünyada neler yaşandığını anlatan bir kitap tanıtımıyla katıldı. Geçtiğimiz yılın son sayısından itibaren bizimle olan Bengi Bugay, deneysel ve yaratıcı tiyatronun özgün örneklerinden olan “Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğunu anlatıyor bize. Bu çalışmayı hiç bilmiyordum, ilgiyle okudum. “Umut İçin Tiyatro” yazısıyla bu sayımıza katkıda bulunan Ayşe Lebriz Berkem, pandemi koşullarında Tiyatronun yaşadığı zorlukları aktarmaya çalıştı. Ayşe Didem Bayvas ise, bizi mavi bir dünyada dolaştırarak sanatla başımızı döndürüyor.

2022’nin ilk sayısı “Editörden” yazısına sığdıramayacağım değerli yazarlarımızla rengarenk. Biz, Femtrak ailesi olarak, az önce söylediğim gibi bu karanlık yılı ışığımızla, renklerimizle aydınlatmaya kararlıyız. Sevgili okurlarımız, sizin katkılarınızı, eleştiri ve önerilerinizi dört gözle bekliyoruz. Hepinize pırıl pırıl, umutlarımızın gerçekleştiği günler dileriz.